PEUGEOT 308 SW 1.6i VTi specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
189 km/h
Top speed
1 375 kg
Curb weight
1PB451
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/08/2013 |
| Type approval no. | 1PB451 |
1PB209
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5FS / 5F01 (EP6C) |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 922 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/03/2013 |
| Type approval no. | 1PB209 |