PEUGEOT 308 SW 2.0 HDi specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
202 km/h
Top speed
1 678 kg
Curb weight
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 202 km/h |
| Weight/power ratio | 10.28 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHH / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 678 kg |
| Gross weight | 2 245 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16 93V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/08/2013 |
| Type approval no. | 1PB459 |