PEUGEOT 308 SW 2.0 HDiFAP specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 600 kg
Curb weight
1PB458
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHE / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 600 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 / 215/55R16 93V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 08/08/2013 |
| Type approval no. | 1PB458 |
1PB213
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHE / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 600 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 / 215/55R16 93V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/03/2013 |
| Type approval no. | 1PB213 |
1PA929
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.7 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHE / RH02 (DW10CTED4) |
| Curb weight | 1 600 kg |
| Gross weight | 2 210 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 / 215/55R16 93V: 7.0x16 DP32 |
| Tires (option) | 225/45R17 94W: 7.5x17 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 650 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/04/2011 |
| Type approval no. | 1PA929 |