PEUGEOT 308 SW e-THP specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 265 kg
Curb weight
1XM804
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/02/2016 |
| Type approval no. | 1XM804 |
1XJ689
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/01/2015 |
| Type approval no. | 1XJ689 |
1PB632
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 225/45R17 90H: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.0x18 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB632 |
1PB633
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB633 |
1PB634
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.69 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HNY / HN02 (EB2DTS) |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 90H: 6.5x15 DP42 |
| Tires (option) | 205/55R16 90H: 7.0x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/02/2014 |
| Type approval no. | 1PB634 |