PEUGEOT 308 SW GT 1.6i specifications — approved in Switzerland
205.4 HP
Max power
285.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 390 kg
Curb weight
1XP928
| Power | 205.4 HP (151.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.77 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GT/ 5G04 (EP6FDTX) |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 88V: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 88V: 8.0x18 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 24/01/2017 |
| Type approval no. | 1XP928 |
1PB720
| Power | 205.4 HP (151.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.77 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 5GT/ 5G04 (EP6FDTX) |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 88V: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 88V: 8.0x18 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 14/11/2014 |
| Type approval no. | 1PB720 |