PEUGEOT 308 SW GT 2.0HDi specifications — approved in Switzerland
180.9 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
218 km/h
Top speed
1 500 kg
Curb weight
1PC157
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 218 km/h |
| Weight/power ratio | 8.29 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHW AH01(DW10FC) |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 91V: 7.0x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP44 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/11/2016 |
| Type approval no. | 1PC157 |
1PB999
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 218 km/h |
| Weight/power ratio | 8.29 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHW AH01(DW10FC) |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 88V: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 88V: 8.0x18 DP48 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 19/05/2016 |
| Type approval no. | 1PB999 |
1PB721
| Power | 180.9 HP (133.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 218 km/h |
| Weight/power ratio | 8.29 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | AHW AH01 |
| Curb weight | 1 500 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 585 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 111.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/45R17 91V: 7.5x17 DP44 |
| Tires (option) | 225/40R18 91V: 8.0X18 DP48 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 14/11/2014 |
| Type approval no. | 1PB721 |