PEUGEOT 308 SW HDi 90 specifications — approved in Switzerland
90.0 HP
Max power
215.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 542 kg
Curb weight
| Power | 90.0 HP (66.2 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 17.13 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HX (DV6ATED4) |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/12/2010 |
| Type approval no. | 1PA913 |