PEUGEOT 308 SW HDI FAP110 specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
245.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 570 kg
Curb weight
1XB824
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.43 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HZ (DV6TED4) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 03/06/2011 |
| Type approval no. | 1XB824 |
1XB122
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.43 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HZ (DV6TED4) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/05/2010 |
| Type approval no. | 1XB122 |
1PA716
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.43 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HZ (DV6TED4) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 30/03/2009 |
| Type approval no. | 1PA716 |
1PA672
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 245.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.43 kg/HP |
| Displacement | 1 560 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 9HZ (DV6TED4) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 815 mm |
| Height | 1 556 mm |
| Wheelbase | 2 708 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.5x15 DP27 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.0x16 DP32 / 215/55R16 93V: 7.0x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/03/2008 |
| Type approval no. | 1PA672 |