PEUGEOT 308 SW Hybrid specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 762 kg
Curb weight
1PL456
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.82 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGY / 5G06 (EF6FADTXHP) |
| Curb weight | 1 762 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/40R18 90W: 8.00x18 ET48 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1PL456 |
1PL162
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.82 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGY / 5G06 (EF6FADTXHP) |
| Curb weight | 1 762 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 225/45R17 94V, 90W: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45 R17 94V, 90W: 7.00x17 ET44 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 22/08/2022 |
| Type approval no. | 1PL162 |
1PK657
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.82 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGY / 5G06 (EF6FADTXHP) |
| Curb weight | 1 762 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 94V: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 26/01/2022 |
| Type approval no. | 1PK657 |
1PK490
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.82 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGY / 5G06 (EF6FADTXHP) |
| Curb weight | 1 762 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 735 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 94V: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/06/2021 |
| Type approval no. | 1PK490 |
1PL455
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.59 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGX / 5G06 (EF6FADTXDHPE) |
| Curb weight | 1 734 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/40R18 90W: 8.00x18 ET48 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1PL455 |
1PL160
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.59 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGX / 5G06 (EF6FADTXDHPE) |
| Curb weight | 1 734 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 225/45R17 94V: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 22/08/2022 |
| Type approval no. | 1PL160 |
1PK660
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.59 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGX / 5G06 (EF6FADTXDHPE) |
| Curb weight | 1 734 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 225/45R17 94V: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 26/01/2022 |
| Type approval no. | 1PK660 |
1PK489
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.59 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DGX / 5G06 (EF6FADTXDHPE) |
| Curb weight | 1 734 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 735 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 94V: 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/06/2021 |
| Type approval no. | 1PK489 |