PEUGEOT 308 SW MHEV specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 502 kg
Curb weight
AXB355
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.04 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 131.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 90H: 7.00x16 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 24/02/2026 |
| Type approval no. | AXB355 |
1PL778
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.04 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 131.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 90H: 7.00x16 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy - France |
| Approval date | 09/10/2025 |
| Type approval no. | 1PL778 |
1PL758
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.04 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 005 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 131.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 90H: 7.00x16 ET44 |
| Tires (option) | 225/40R18 90H: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, F-78300 Poissy |
| Approval date | 13/08/2025 |
| Type approval no. | 1PL758 |