PEUGEOT 308 SW PHEV specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 757 kg
Curb weight
1PL584
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 9.79 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGN / 5G11 (EP6LTCHP) |
| Curb weight | 1 757 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 225/40R18 90W: 8.00x18 ET48 |
| Tires (option) | 225/40R18 94V: 8.00x18 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/02/2024 |
| Type approval no. | 1PL584 |
1PL748
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.7 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGM / 5G11 (EP6LTCHPE) |
| Curb weight | 1 750 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 90W: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R17 94V: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/08/2025 |
| Type approval no. | 1PL748 |
1PL626
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.61 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGM / 5G11 (EP6LTCHPE) |
| Curb weight | 1 737 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 90W: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R17 94V: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 11/07/2024 |
| Type approval no. | 1PL626 |
1PL628
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGM / 5G11 (EP6LTCHPE) |
| Curb weight | 1 724 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 225/45R17 90W: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R17 94V: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 11/07/2024 |
| Type approval no. | 1PL628 |
1PL583
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 7 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGM / 5G11 (EP6LTCHPE) |
| Curb weight | 1 724 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 850 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 225/45R17 90W: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Tires (option) | 225/45R17 94V: 7.00x17 ET44, 7.50x17 ET44 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/02/2024 |
| Type approval no. | 1PL583 |