PEUGEOT 4007 2.2HDi FAP specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 790 kg
Curb weight
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 11.45 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4HK (D12MTFAP) |
| Curb weight | 1 790 kg |
| Gross weight | 2 410 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/09/2011 |
| Type approval no. | 1PA974 |