PEUGEOT 4007 2.4i specifications — approved in Switzerland
171.4 HP
Max power
232.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 680 kg
Curb weight
1PA872
| Power | 171.4 HP (126.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 680 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/09/2010 |
| Type approval no. | 1PA872 |
1PA975
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/09/2011 |
| Type approval no. | 1PA975 |
1XB668
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 97H: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 31/03/2011 |
| Type approval no. | 1XB668 |
1PA893
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 97H: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/09/2010 |
| Type approval no. | 1PA893 |
1PA876
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 715 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/09/2010 |
| Type approval no. | 1PA876 |
1PA875
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.91 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 685 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/09/2010 |
| Type approval no. | 1PA875 |
1PA871
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 232.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.71 kg/HP |
| Displacement | 2 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4B12 |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 290 kg |
| Length | 4 635 mm |
| Width | 1 805 mm |
| Height | 1 670 mm |
| Wheelbase | 2 672 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/09/2010 |
| Type approval no. | 1PA871 |