PEUGEOT 4008 1.8 HDi STT specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 570 kg
Curb weight
1PB187
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4N13 (110) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 03/12/2012 |
| Type approval no. | 1PB187 |
1PB110
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | 4N13 (110) |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 340 mm |
| Width | 1 800 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 670 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/70R16 100H: 6.5x16 DP38 |
| Tires (option) | 225/55R18 98V: 7.0x18 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 02/05/2012 |
| Type approval no. | 1PB110 |