PEUGEOT 405 1.9DT Break specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
196.0 Nm
Max torque
177 km/h
Top speed
1 285 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 196.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 14.31 kg/HP |
| Displacement | 1 904 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DHY(XUD9TE) |
| Curb weight | 1 285 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 4 398 mm |
| Width | 1 716 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 669 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R14, 175/70R14, 5.50x14 DP24, 6.00x14 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 605 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 03/05/1996 |
| Type approval no. | 1PA135 |