PEUGEOT 405 2.0 Break specifications — approved in Switzerland
121.0 HP
Max power
176.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
1 270 kg
Curb weight
| Power | 121.0 HP (89.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 176.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.5 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFX(XU10J2C) |
| Curb weight | 1 270 kg |
| Gross weight | 1 675 kg |
| Length | 4 398 mm |
| Width | 1 716 mm |
| Height | 1 445 mm |
| Wheelbase | 2 669 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R14, 175/70R14, 185/65R14: 5.50x14 DP24, 6.00x14 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 585 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 25/04/1996 |
| Type approval no. | 1PA127 |