PEUGEOT 406 1.8 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 390 kg
Curb weight
1PA379
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 12.02 kg/HP |
| Displacement | 1 749 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 6FZ(EW7J4) |
| Curb weight | 1 390 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/10/2000 |
| Type approval no. | 1PA379 |
1PA307
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 12.11 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 790 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA307 |
1PA308
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.3 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 355 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA308 |
1PA217
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 807 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5 1/2x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 670 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/05/1997 |
| Type approval no. | 1PA217 |
1PA172
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 807 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 670 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/10/1996 |
| Type approval no. | 1PA172 |
1PA101
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 807 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 209.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (unbraked) | 670 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 05/10/1995 |
| Type approval no. | 1PA101 |
1PA233
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 2 600 rpm |
| Top speed | 181 km/h |
| Weight/power ratio | 14.7 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFX(XU7JB) |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.5x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 660 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 28/08/1997 |
| Type approval no. | 1PA233 |