PEUGEOT 406 1.8 Break 5 specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
187 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
1PA309
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 187 km/h |
| Weight/power ratio | 12.57 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA309 |
1PA310
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.75 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 224.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA310 |
1PA218
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 12.57 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 805 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5 1/2x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/05/1997 |
| Type approval no. | 1PA218 |
1PA173
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.57 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY(XU7JP4) |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 805 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88H: 5.5x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 29/10/1996 |
| Type approval no. | 1PA173 |
1PA235
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 2 600 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 15.37 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFX(XU7JB) |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.5x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 28/08/1997 |
| Type approval no. | 1PA235 |