PEUGEOT 406 1.9DT Break 7 specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
196.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 483 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 196.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 16.51 kg/HP |
| Displacement | 1 905 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DHX(XUD9/BTF) |
| Curb weight | 1 483 kg |
| Gross weight | 2 056 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/10/1996 |
| Type approval no. | 1PA177 |