PEUGEOT 406 2.0 Coupé specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
208 km/h
Top speed
1 412 kg
Curb weight
1PA366
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.38 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFN(EW10J4) |
| Curb weight | 1 412 kg |
| Gross weight | 1 785 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 197.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V/91W: 6 1/2x15 DP12 |
| Tires (option) | 205/55R16 91W: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 11/08/2000 |
| Type approval no. | 1PA366 |
1PA316
| Power | 134.6 HP (99.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFR(EW10J4) |
| Curb weight | 1 460 kg |
| Gross weight | 1 785 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 207.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA316 |
1PA325
| Power | 132.5 HP (97.4 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 11.04 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFV(XU10J4) |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 1 783 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP12 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 09/06/1999 |
| Type approval no. | 1PA325 |
1PA220
| Power | 132.5 HP (97.4 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFV(XU10J4) |
| Curb weight | 1 415 kg |
| Gross weight | 1 735 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 223.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/06/1997 |
| Type approval no. | 1PA220 |