PEUGEOT 406 2.0 HPi Break specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 475 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.53 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RLZ(EW10D) |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 2 035 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 23/07/2001 |
| Type approval no. | 1PA421 |