PEUGEOT 406 2.0 Turbo specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 410 kg
Curb weight
1PA142
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX(XU10J2TE) |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 867 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6.5x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 02/08/1996 |
| Type approval no. | 1PA142 |
1PA141
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.6 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX(XU10J2TE) |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 935 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15: 6.0x15 DP18 |
| Tires (option) | 205/60R15: 6.5x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 14/06/1996 |
| Type approval no. | 1PA141 |