PEUGEOT 406 2.0HDI specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
191 km/h
Top speed
1 475 kg
Curb weight
1PA404
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 191 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ(DW10ATED) |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/11/2000 |
| Type approval no. | 1PA404 |
1PA320
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 13.65 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ(DW10ATED) |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 600 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA320 |
1PA297
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 13.65 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ(DW10ATED) |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 24/11/1998 |
| Type approval no. | 1PA297 |