PEUGEOT 406 2.0HDI Break7 specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
1 535 kg
Curb weight
1PA322
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.11 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ(DW10ATED) |
| Curb weight | 1 535 kg |
| Gross weight | 2 125 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18, 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA322 |
1PA299
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 14.29 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ(DW10ATED) |
| Curb weight | 1 555 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 24/11/1998 |
| Type approval no. | 1PA299 |