PEUGEOT 406 2.1DT specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 490 kg
Curb weight
1PA178
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 300 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.69 kg/HP |
| Displacement | 2 088 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P8C(XUD11/BTE) |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 947 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP18 |
| Tires (option) | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 22/10/1996 |
| Type approval no. | 1PA178 |
1PA105
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 300 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.69 kg/HP |
| Displacement | 2 088 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P8C(XUD11/BTE) |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 2 015 kg |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 764 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15: 6x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 23/11/1995 |
| Type approval no. | 1PA105 |