PEUGEOT 406 2.2 16V Br. 5 specifications — approved in Switzerland
157.8 HP
Max power
217.0 Nm
Max torque
207 km/h
Top speed
1 495 kg
Curb weight
1PA360
| Power | 157.8 HP (116.0 kW) @ 5 650 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed |
| 207 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 230 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3FZ(EW12J4) |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 91W: 6 1/2x16 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 03/08/2000 |
| Type approval no. | 1PA360 |
1PA338
| Power | 157.8 HP (116.0 kW) @ 5 650 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 207 km/h |
| Weight/power ratio | 9.47 kg/HP |
| Displacement | 2 230 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3FZ(EW12J4) |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 210.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 01/11/1999 |
| Type approval no. | 1PA338 |