PEUGEOT 406 2.2 16V Coupé specifications — approved in Switzerland
157.8 HP
Max power
217.0 Nm
Max torque
218 km/h
Top speed
1 434 kg
Curb weight
| Power | 157.8 HP (116.0 kW) @ 5 650 rpm |
| Torque | 217.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 218 km/h |
| Weight/power ratio | 9.09 kg/HP |
| Displacement | 2 230 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 3FZ(EW12J4) |
| Curb weight | 1 434 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 210.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/03/2002 |
| Type approval no. | 1PA449 |