PEUGEOT 406 2.2HDI Coupé specifications — approved in Switzerland
133.3 HP
Max power
314.0 Nm
Max torque
201 km/h
Top speed
1 485 kg
Curb weight
| Power | 133.3 HP (98.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 314.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.14 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HX(DW12TED4) |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R16 87H/91T M+S: 7x16 DP12 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2000 |
| Type approval no. | 1PA407 |