PEUGEOT 406 3.0 V6 Break specifications — approved in Switzerland
206.7 HP
Max power
285.0 Nm
Max torque
234 km/h
Top speed
1 580 kg
Curb weight
1PA351
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 234 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFX(ES9J4S) |
| Curb weight | 1 580 kg |
| Gross weight | 2 155 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V/W: 6 1/2x15 DP20 |
| Tires (option) | 205/55R16 91W: 6 1/2x16 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/06/2000 |
| Type approval no. | 1PA351 |
1PA343
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 234 km/h |
| Weight/power ratio | 7.64 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFX(ES9J4S) |
| Curb weight | 1 580 kg |
| Gross weight | 2 155 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 234.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V/W: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 16/12/1999 |
| Type approval no. | 1PA343 |
1PA318
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 267.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 227 km/h |
| Weight/power ratio | 8.3 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFZ(ES9J4) |
| Curb weight | 1 580 kg |
| Gross weight | 2 155 kg |
| Length | 4 740 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 265.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V/W: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA318 |
1PA194
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 267.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.48 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFZ(ES9J4) |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 715 mm |
| Width | 1 760 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 265.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6 1/2x15 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/11/1996 |
| Type approval no. | 1PA194 |