PEUGEOT 406 3.0 V6 Coupé specifications — approved in Switzerland
206.7 HP
Max power
285.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
1 560 kg
Curb weight
1PA352
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.55 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFX(ES9J4S) |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tires (option) | 205/50R16 87H/91T M+S: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 07/06/2000 |
| Type approval no. | 1PA352 |
1PA344
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 285.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.55 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFX(ES9J4S) |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tires (option) | 205/50R16 87H/91T M+S: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 16/12/1999 |
| Type approval no. | 1PA344 |
1PA319
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 267.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.19 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFZ(ES9J4) |
| Curb weight | 1 560 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tires (option) | 205/50R16 87H/91T M+S: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 21/04/1999 |
| Type approval no. | 1PA319 |
1PA221
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 267.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 8.05 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFZ(ES9J4) |
| Curb weight | 1 533 kg |
| Gross weight | 1 827 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 260.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 7x16 DP12 |
| Tires (option) | 205/50R16 87H M+S: 7x16 DP12 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES PEUGEOT SA, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/06/1997 |
| Type approval no. | 1PA221 |