RENAULT Kangoo 1.2 specifications — approved in Switzerland
58.5 HP
Max power
93.0 Nm
Max torque
136 km/h
Top speed
1 085 kg
Curb weight
1RA419
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 136 km/h |
| Weight/power ratio | 18.55 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FG7 |
| Curb weight | 1 085 kg |
| Gross weight | 1 545 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13Reinf. 83R/S: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238mm) |
| Tires (option) | 165/70R14Reinf. 85R/S: 5.50x14 DP36 / 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 540 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/04/2001 |
| Type approval no. | 1RA419 |
1RA390
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 137 km/h |
| Weight/power ratio | 18.72 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FG7 |
| Curb weight | 1 095 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | voir remarques |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/11/2000 |
| Type approval no. | 1RA390 |
3RA248
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 136 km/h |
| Weight/power ratio | 17.95 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FG7 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R14 85R/S Reinf.: 5 1/2x14 DP36 |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5 1/2x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/11/2000 |
| Type approval no. | 3RA248 |
1RA204
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 137 km/h |
| Weight/power ratio | 19.49 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FD7 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 645 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 875 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/75R14C 93R, 165/70R14 86R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/01/1998 |
| Type approval no. | 1RA204 |
3RA176
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 137 km/h |
| Weight/power ratio | 18.72 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FD7 |
| Curb weight | 1 095 kg |
| Gross weight | 1 645 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 875 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/75R14C 93R, 165/70R14 86R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 735 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 510 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/01/1998 |
| Type approval no. | 3RA176 |
3RA153
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 17.95 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FD7 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R13 Reinf. 83R/S, 165/70R13C 88Q/R: 5.00x13 DP36 (seul. avec disques de frein, d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 Reinf. 85R/S, 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 780 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 485 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 3RA153 |
1RA186
| Power | 58.5 HP (43.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 93.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 18.72 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D7FD7 |
| Curb weight | 1 095 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 Reinf. 83R/S, 165/70R13C 88Q/R: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 Reinf. 85R/S, 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 545 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/07/1997 |
| Type approval no. | 1RA186 |