RENAULT Kangoo 1.2 115 specifications — approved in Switzerland
114.2 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
173 km/h
Top speed
1 320 kg
Curb weight
3XA329
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 173 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 660 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/06/2016 |
| Type approval no. | 3XA329 |
3RC556
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 11.78 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/12/2015 |
| Type approval no. | 3RC556 |
3RC555
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 11.78 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 810 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/70R16 91H: 6x16 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/12/2015 |
| Type approval no. | 3RC555 |
1XL259
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/08/2015 |
| Type approval no. | 1XL259 |
3RB954
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/10/2013 |
| Type approval no. | 3RB954 |
3RB953
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/10/2013 |
| Type approval no. | 3RB953 |
1RB973
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/2013 |
| Type approval no. | 1RB973 |
1RB974
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FA4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/09/2013 |
| Type approval no. | 1RB974 |