RENAULT Kangoo 1.2 16V specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
105.0 Nm
Max torque
154 km/h
Top speed
1 065 kg
Curb weight
3RA508
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.24 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/09/2004 |
| Type approval no. | 3RA508 |
1RA643
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 15.24 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | KC1DBF: 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | KC1DGF:165/75R14C 93R M+S, 175/70R14 88T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/09/2004 |
| Type approval no. | 1RA643 |
1RA644
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.84 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 110 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 555 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 02/09/2004 |
| Type approval no. | 1RA644 |
3RA460
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.24 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | voir remarques |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/03/2004 |
| Type approval no. | 3RA460 |
1RA614
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 15.24 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | KC1DBF: 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | KC1DGF: 165/75R14C 93R M+S: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2004 |
| Type approval no. | 1RA614 |
1RA615
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.84 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FF7 |
| Curb weight | 1 110 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 555 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2004 |
| Type approval no. | 1RA615 |
3RA311
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 17.14 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB7 |
| Curb weight | 1 282 kg |
| Gross weight | 1 811 kg |
| Length | 4 320 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/08/2001 |
| Type approval no. | 3RA311 |
3RA301
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.24 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB7 |
| Curb weight | 1 065 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 798 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | voir remarques |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/07/2001 |
| Type approval no. | 3RA301 |
1RA438
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.84 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB7 |
| Curb weight | 1 110 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R14Rf. 85R/S: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 555 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/06/2001 |
| Type approval no. | 1RA438 |
1RA437
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 154 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 149 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D4FB7 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 615 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 595 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | KC0WAF: 165/70R14Rf. 85R/S: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | KC0WAF/KC0WBF: 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/06/2001 |
| Type approval no. | 1RA437 |