RENAULT Kangoo 1.5 dCi specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
1 486 kg
Curb weight
1RA960
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 168 km/h |
| Weight/power ratio | 14.37 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KD8 |
| Curb weight | 1 486 kg |
| Gross weight | 1 888 kg |
| Length | 3 871 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 313 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/60R16 92H: 6.00x16 DP44 |
| Tires (option) | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 743 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/02/2009 |
| Type approval no. | 1RA960 |
1RA884
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 14.56 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KD8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 982 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 809 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T/95T: 6.00x15 DP44 (KW0FB6) |
| Tires (option) | 205/60R16 96T: 6.00x16 DP44 (KW0FD6) |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/07/2007 |
| Type approval no. | 1RA884 |
1XC995
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.12 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE8 |
| Curb weight | 1 448 kg |
| Gross weight | 1 958 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 96T: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 724 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/05/2012 |
| Type approval no. | 1XC995 |
1RB546
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.12 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE8 |
| Curb weight | 1 448 kg |
| Gross weight | 1 958 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/60R16 96T: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 724 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB546 |
1RB547
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.76 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 175 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/03/2012 |
| Type approval no. | 1RB547 |
1RB198
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.52 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE8 |
| Curb weight | 1 394 kg |
| Gross weight | 1 954 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 809 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91T/95T: 6.00x15 DP44 (KW05B5) |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 (KW05B5) |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/01/2010 |
| Type approval no. | 1RB198 |
1XA986
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 17.08 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 464 kg |
| Gross weight | 1 954 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 809 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91T/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 010 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 732 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 29/03/2010 |
| Type approval no. | 1XA986 |
1RA902
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 17.07 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 463 kg |
| Gross weight | 2 097 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 799 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91T/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 732 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/11/2007 |
| Type approval no. | 1RA902 |
1RA882
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 17.08 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 464 kg |
| Gross weight | 1 954 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 809 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91T/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 010 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 732 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/07/2007 |
| Type approval no. | 1RA882 |