RENAULT Kangoo 1.5 dCi90 specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.76 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE8 |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 175 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/03/2013 |
| Type approval no. | 1RB870 |