RENAULT Kangoo 1.5dCi 85 specifications — approved in Switzerland
85.7 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
159 km/h
Top speed
1 480 kg
Curb weight
3RB497
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 159 km/h |
| Weight/power ratio | 17.27 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 2 155 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/02/2011 |
| Type approval no. | 3RB497 |
3RB453
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 15.53 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 760 kg |
| Length | 3 829 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 812 mm |
| Wheelbase | 2 313 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1-2 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.50x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 625 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/12/2010 |
| Type approval no. | 3RB453 |
3RB454
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 15.53 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 760 kg |
| Length | 3 829 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 812 mm |
| Wheelbase | 2 313 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1-2 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.50x14 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 625 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/12/2010 |
| Type approval no. | 3RB454 |
3RB442
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 15.47 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 326 kg |
| Gross weight | 1 918 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 625 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 3RB442 |
3RB443
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 15.55 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 333 kg |
| Gross weight | 1 955 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/60R16 96T: 6.00x16 DP44 (FW1BD5) |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 3RB443 |
3RB241
| Power | 85.7 HP (63.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 159 km/h |
| Weight/power ratio | 16.36 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KB8 |
| Curb weight | 1 402 kg |
| Gross weight | 2 155 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/04/2010 |
| Type approval no. | 3RB241 |