RENAULT Kangoo 1.6 16V4x4 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
153 km/h
Top speed
1 335 kg
Curb weight
3RA529
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 153 km/h |
| Weight/power ratio | 14.02 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K4MA7 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 899 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 208.0 g/km |
| Consumption | 8.70 l/100km |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 830 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 06/07/2005 |
| Type approval no. | 3RA529 |
3RA421
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 14.02 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K4MA7 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 4 046 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 899 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 830 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/09/2003 |
| Type approval no. | 3RA421 |
3RA302
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 14.02 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K4MA7 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 860 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 894 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 830 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/07/2001 |
| Type approval no. | 3RA302 |