RENAULT Kangoo 1.6 90 specifications — approved in Switzerland
87.0 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
158 km/h
Top speed
1 297 kg
Curb weight
3RB439
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 158 km/h |
| Weight/power ratio | 14.91 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MK7 |
| Curb weight | 1 297 kg |
| Gross weight | 2 034 kg |
| Length | 4 213 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91/95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 896 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 610 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 3RB439 |
3RB440
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 158 km/h |
| Weight/power ratio | 14.72 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MK7 |
| Curb weight | 1 281 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 3 829 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 783 mm |
| Wheelbase | 2 313 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.50x14 DP45 (FW1EF5) |
| Tires (option) | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 (FW1E?5) |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 3RB440 |