RENAULT Kangoo 1.9D specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
160.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 200 kg
Curb weight
1RA423
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.96 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F9QR7 |
| Curb weight | 1 200 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 165/70R14Rf. 85R/S: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/04/2001 |
| Type approval no. | 1RA423 |
3RA551
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 20.05 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QP6 |
| Curb weight | 1 281 kg |
| Gross weight | 1 895 kg |
| Length | 4 035 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 843 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R14 89R, 165/70R14C 89R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 795 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/11/2005 |
| Type approval no. | 3RA551 |
1RA422
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 18.54 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QP6 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 645 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 83R, 165/70R13 83S: 5,00x13 DP36 (seul. avec disques de frein d=238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 85S: 5,50x14 DP36 / 165/70R14 85R: 5,50x14 DP36 / 175/65R14 82T: 5,50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 590 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/04/2001 |
| Type approval no. | 1RA422 |
3RA242
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 20.27 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QP6 |
| Curb weight | 1 295 kg |
| Gross weight | 1 820 kg |
| Length | 4 320 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1-2 / 3+1-2 |
| Tires | 165/70R13C 88R: 5.00Bx13 DP36 (seulement avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 10/10/2000 |
| Type approval no. | 3RA242 |
3RA243
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 17.84 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QP6 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | voir remarques |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 10/10/2000 |
| Type approval no. | 3RA243 |
1RA205
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.25 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QK6 |
| Curb weight | 1 230 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 875 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/75R14C 93R, 165/70R14 86R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 615 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/01/1998 |
| Type approval no. | 1RA205 |
3RA177
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.54 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QK6 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 800 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 875 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/75R14C 93R, 165/70R14 86R: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 890 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 555 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/01/1998 |
| Type approval no. | 3RA177 |
3RA155
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 17.84 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QK6 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 165/70R13 Reinf. 83R/S (seul. FCOEAF): 165/70R13C 88Q/R: 5.00x13 P36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 Reinf. 85R/S (seul. FCOEAF): 165/70R14C 89R: 5.50x14 P36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 3RA155 |
1RA189
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 18.54 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QK6 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 Reinf. 83R/S, 165/70R13C 88Q/R: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14 Reinf. 85R/S, 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 590 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/07/1997 |
| Type approval no. | 1RA189 |
1RA190
| Power | 63.9 HP (47.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 18.86 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F8QK6 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 880 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 827 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13C 88Q/R: 5.00Bx13 DP36 (seul. avec disques de frein d= 238 mm) |
| Tires (option) | 165/70R14C 89R: 5.50Jx14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 355 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/07/1997 |
| Type approval no. | 1RA190 |