RENAULT Kangoo 1.9dCi 4x4 specifications — approved in Switzerland
84.3 HP
Max power
180.0 Nm
Max torque
147 km/h
Top speed
1 405 kg
Curb weight
1XA204
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 147 km/h |
| Weight/power ratio | 16.67 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F9Q37 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 895 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/05/2005 |
| Type approval no. | 1XA204 |
3RA420
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 147 km/h |
| Weight/power ratio | 16.19 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F9Q37 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 046 mm |
| Width | 1 663 mm |
| Height | 1 899 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/09/2003 |
| Type approval no. | 3RA420 |
1RA552
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 147 km/h |
| Weight/power ratio | 16.67 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F9Q37 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 895 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/08/2003 |
| Type approval no. | 1RA552 |
3RA312
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 17.02 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F9Q37 |
| Curb weight | 1 365 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 894 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 03/08/2001 |
| Type approval no. | 3RA312 |
1RA446
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 17.52 kg/HP |
| Displacement | 1 870 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F9Q37 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 894 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 150 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 13/07/2001 |
| Type approval no. | 1RA446 |