RENAULT Kangoo 115 specifications — approved in Switzerland
114.2 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
172 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1XQ667
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 10/05/2017 |
| Type approval no. | 1XQ667 |
1RC528
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/03/2017 |
| Type approval no. | 1RC528 |
1RC477
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/11/2016 |
| Type approval no. | 1RC477 |
1RC476
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/11/2016 |
| Type approval no. | 1RC476 |
1XN225
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FF4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/04/2016 |
| Type approval no. | 1XN225 |
3RC572
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FF4 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC572 |
3RC571
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FF4 |
| Curb weight | 1 320 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC571 |
1RC378
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/01/2016 |
| Type approval no. | 1RC378 |
1RC379
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FG4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 147.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 04/01/2016 |
| Type approval no. | 1RC379 |
1RC278
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FF4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.00x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC278 |
1RC277
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 12.22 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5FF4 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC277 |