RENAULT Kangoo dCi 115 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
172 km/h
Top speed
1 496 kg
Curb weight
1RC968
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.94 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KU8 |
| Curb weight | 1 496 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R15 91H: 6.50x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/07/2019 |
| Type approval no. | 1RC968 |
1RC874
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.94 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KU8 |
| Curb weight | 1 496 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R15 91H: 6.50x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/01/2019 |
| Type approval no. | 1RC874 |