RENAULT Kangoo dCi90 specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 470 kg
Curb weight
3RD411
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.14 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 470 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD411 |
3RD414
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.09 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD414 |
3RD412
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.9 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 540 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD412 |
3RD404
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.19 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 475 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 735 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD404 |
3RD409
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.09 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD409 |
3RD410
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.09 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF6 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2017 |
| Type approval no. | 3RD410 |
3RD648
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.2 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 545 kg |
| Gross weight | 2 179 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 01/05/2018 |
| Type approval no. | 3RD648 |
3RC570
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.09 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC570 |
3RC532
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.95 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 432 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 810 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6.00x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 715 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/08/2015 |
| Type approval no. | 3RC532 |
3RC523
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 16.69 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/06/2015 |
| Type approval no. | 3RC523 |