RENAULT Kangoo HYDROGEN specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 788 kg
Curb weight
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 29.9 kg/HP |
| Fuel | Other |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | 5AQ 60 |
| Curb weight | 1 788 kg |
| Gross weight | 2 180 kg |
| Length | 4 666 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 802 mm |
| Wheelbase | 3 081 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| Consumption | 0.71 l/100km |
| Tires | 195/65R15 95T: 6x15 ET44 |
| Tow cap. (braked) | 322 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 322 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/09/2020 |
| Type approval no. | 3RF540 |