RENAULT Kangoo1.6 16V 4x4 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
153 km/h
Top speed
1 375 kg
Curb weight
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 14.44 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | K4MA7 |
| Curb weight | 1 375 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 895 mm |
| Wheelbase | 2 624 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3+1-2 ou 4+1-2 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 92T: 5.50x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 688 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/06/2005 |
| Type approval no. | 1RA698 |