RENAULT Kerax 380 4x4 specifications — approved in Switzerland
389.0 HP
Max power
1840.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3RB775
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1840.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DXi11-380-EEVTR40 |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Wheelbase | 3 545 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 ou 4 |
| Tires | 12.00R20, 365/85R20, 395/85R20: |
| Tires (option) | 13R22.5, 315/80R22.5, 385/65R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 520-572mm selon ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 24/01/2013 |
| Type approval no. | 3RB775 |
3RB531
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 1840.0 Nm @ 950 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 10 837 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 12 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DXi11-380-EUVTR40 |
| Gross weight | 16 500 kg |
| Wheelbase | 3 545 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 ou 4 |
| Tires | 11R22.5, 315/80R22.5, |
| Tires (option) | 13R22.5, 385/65R22.5 pneus: variantes avec rayon de roulement 520 - 572mm selon ETRTO |
| Manufacturer | RENAULT TRUCKS, F-69802 SAINT PRIEST |
| Approval date | 27/05/2011 |
| Type approval no. | 3RB531 |