RENAULT Megane 1.2 130 specifications — approved in Switzerland
131.9 HP
Max power
205.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 359 kg
Curb weight
1XH780
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.3 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 359 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 675 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 15/07/2014 |
| Type approval no. | 1XH780 |
1RB842
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.7 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 777 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/40ZR18 92W: 7.5 - 8.25x18 DP49 - 65 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB842 |
1RB843
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 590 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB843 |
1RB841
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 9.7 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 774 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 640 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB841 |
1RB845
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.3 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 359 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 675 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB845 |
1RB846
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.3 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 359 kg |
| Gross weight | 1 835 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 225/40ZR18 92W: 7.5 - 8.25x18 DP49 - 65 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 675 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB846 |
1RB844
| Power | 131.9 HP (97.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 197 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H5F B4 |
| Curb weight | 1 594 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 89H: 7.0x17 DP47/49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 (92W): 7.5 - 8.25x18 DP49 - 65 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 19/02/2013 |
| Type approval no. | 1RB844 |