RENAULT Megane 1.5 dCi specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 290 kg
Curb weight
1XB342
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.71 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 779 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 808 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 29/10/2010 |
| Type approval no. | 1XB342 |
1RB154
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 22/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB154 |
1RB144
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.71 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 779 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 808 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB144 |
1RB147
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 07/09/2009 |
| Type approval no. | 1RB147 |
1RB122
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.71 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 779 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 808 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB122 |
1RB123
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.66 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 507 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 122.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/07/2009 |
| Type approval no. | 1RB123 |
1RA972
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 340 kg |
| Gross weight | 1 825 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/03/2009 |
| Type approval no. | 1RA972 |
1RA953
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.62 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K J8 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 773 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 120.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6,5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6,5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/11/2008 |
| Type approval no. | 1RA953 |
1RA534
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 12.72 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KF7 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2003 |
| Type approval no. | 1RA534 |
1RA573
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 185.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KD7 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/09/2003 |
| Type approval no. | 1RA573 |
1RA533
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 185.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KD7 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 498 mm |
| Width | 1 777 mm |
| Height | 1 460 mm |
| Wheelbase | 2 686 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T/H: 6.50x15 DP45 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H/V: 6.50x16 DP49 |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/07/2003 |
| Type approval no. | 1RA533 |