RENAULT Megane 1.5 dCi 90 specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 290 kg
Curb weight
1RB892
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 14.37 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K H8 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 762 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 808 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 645 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 06/05/2013 |
| Type approval no. | 1RB892 |
1RB896
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 15.09 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K H8 |
| Curb weight | 1 355 kg |
| Gross weight | 1 815 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 675 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 06/05/2013 |
| Type approval no. | 1RB896 |