RENAULT Megane 1.6 115 specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
156.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 278 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 156.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.06 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | H4M D7 |
| Curb weight | 1 278 kg |
| Gross weight | 1 734 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 808 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 641 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/65R15 94H: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/60R16 92H: 6.5x16 DP47 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/11/2012 |
| Type approval no. | 1RB793 |